Sui ile Tanışın: Varlık Birleştirilebilirliği ve Şeffaflığına Adanmış İlk Blockchain Platformu

Yüksek Performanslı 1. Katman, Anlık Çözüm Hızları, Ölçeklenebilirlik ve Dinamik NFT Geliştirme

GateOmega
4 min readSep 11, 2022

--

Sui, yüksek verim, düşük gecikme süresi ve Move tarafından desteklenen varlık odaklı bir programlama modeli ile canlı varlık ekonomisi için ilk merkezi olmayan blok zinciri platformudur. İşlem başına son derece düşük hesaplama kaynakları kullanan teorik sınırları olmayan, yüksek performanslı, yatay olarak ölçeklenebilir bir blok zinciridir. Milyarlarca kullanıcı için uygulamalara güç sağlamak için gereken yüksek verim, düşük gecikme süresi ve düşük maliyeti sunarak anında çözümü kolaylaştırmak için sıfırdan tasarlanmıştır.

Web 3.0'a artan ilgiye rağmen, 27 milyon yazılım geliştiricinin %75'inden fazlası , kısmen teknolojinin olgunlaşmamış olması nedeniyle blok zincirinde hiç çalışmadı. Bu 27 milyon geliştiriciden yaklaşık 200.000'i Solidity geliştiricisidir ve bu %1'den daha azdır. Örneğin Ethereum, göze çarpan ölçeklenebilirlik sınırlamalarına ve kötü kullanıcı deneyimine rağmen en çok kullanılan blok zinciri olmaya devam ediyor. Sui, VISA ve SWIFT gibi eski ödeme yöntemlerinin ötesinde düşük gaz ücretleri ve yüksek işlem işleme kapasitelerini korumak için yatay ölçeklenebilirlik ile en yaygın blok zinciri sorunlarını ortadan kaldırır.

Mysten Labs’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Evan Cheng: “Mevcut blok zinciri altyapısı sınırlıdır ve geliştiricilerin veya tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Mevcut teknoloji, geliştiricileri işlevsellik ve kullanıcı deneyiminden ödün vermeye zorlayan kısıtlayıcı depolama yöntemlerinden ve doğası gereği güvenli olmayan programlanabilirlik modellerinden muzdarip. Sui, en düşük maliyetle rakipsiz ölçeklenebilirlik, birinci sınıf güvenlik ve basitleştirilmiş kullanıcı deneyimi sunarak blok zincirindeki en kötü bilinen sorunları çözüyor.”

Ocak 2021'den bu yana, Ethereum’un DeFi uygulamalarındaki toplam kilitli değer (TVL) dominansı %97'den % 55'lik rekor bir seviyeye düştü ve yaklaşık 109 milyar ABD Doları değerinde. Bu sert düşüş, kripto para birimi kullanıcılarının giderek artan bir şekilde alternatifler keşfettiğini gösteriyor. Benzer şekilde, NFT pazarı, eksik dinamik özellikler veya anlamlı bir fayda sağlamaması nedeniyle keskin bir düşüş yaşadı .

Sui’nin düşük maliyeti, geliştiricilerin uygulamaları kolaylaştırmak için artırılmış birleştirilebilirlik ve şeffaflık için zincir üzerinde daha fazla iş mantığı ve meta veri taşımasına olanak tanır. Ek olarak, Sui, geliştiricilerin daha zengin özniteliklerle daha karmaşık varlıkları tanımlamasına olanak tanıyan zincir üzerinde bir dizi programlanabilir nesne depolar. Sui ile geliştiriciler, oyuna bağlı olarak kilidi açılabilen, yükseltilebilen, paket haline getirilebilen, dinamik NFT’ler oluşturabilir.

Sui’nin örnek kullanım durumları şunları içerir:

  • Zincir içi DeFi ve TradFi : Zincir üzerinde gerçek zamanlı, düşük gecikmeli ticaret.
  • Ödül ve sadakat programları: Düşük maliyetli işlemlerle milyonlarca kişiye ulaşan airdroplar.
  • Karmaşık oyunlar ve iş mantığı: Zincir üstü mantığı şeffaf bir şekilde uygulamak, varlıkların işlevselliğini genişletmek ve salt kıtlığın ötesinde değer sunmak.
  • Varlık tokenleştirme hizmetleri: Mülkiyet tapularından koleksiyon ürünlerine, tıbbi ve eğitim kayıtlarına kadar her şeyin sahipliğini büyük ölçekte sorunsuz bir şekilde gerçekleştirme.
  • Merkezi olmayan sosyal medya ağları: Mahremiyet ve birlikte çalışabilirlik göz önünde bulundurularak, yaratıcılara ait medyayı, gönderileri, beğenileri ve ağları güçlendirmek.

Cheng: “Web 3.0'da mümkün olanın yalnızca yüzeyini kazıdık, eksik altyapı, DeFi’den oyun ve NFT’lere kadar her alanda gelişmeyi engelliyor. Sui ile yaratıcıları ve koleksiyoncuları daha önce erişilemeyen bir dünyanın kilidini açmaları için güçlendireceğiz.”

İş Ortağı Yorumları

Panzerdogs oyununun yaratıcılarından Lucky Kat Studios: “Sui, Panzerdog’lar için ve genel blockchain oyunları için heyecan verici yeni seçenekler sunuyor, Sui’deki geliştirme hızlı ve yerinde. Mülkiyetli programlama modeli, merkezi olmayan oyun dünyası için çok uygundur ve Proof-of-Work gibi darboğazlardan kaçınırken aynı zamanda güvenlik sunar. Yalnızca işlem hızı etkileyici olmakla kalmaz, aynı zamanda NFT’leri yansıtma yeteneği ve zincir üstü varlıkları dinamik olarak ele alması, kullanıcılara ve sahip oldukları varlıklara yeni değerler getirebilir. Tüm NFT’lerinizi bir oyuna aktardığınızı, bunları yeni, kullanılabilir varlıklara yükselttiğinizi ve oyun deneyimini ve oyun içi ekonomiyi iyileştirdiğinizi hayal edin. NFT’ler sadece oyun deneyiminin bir parçası olmakla kalmaz, aynı zamanda oyun da NFT’nin bir parçası olur. Sui’nin web3 oyunlarını nasıl etkileyeceğini görmek için sabırsızlanıyoruz!”

Metaverse geliştiricisi SoWork: “Sui gerçekten yeni nesil blokzinciri protokolü teknolojisidir. Ethereum ile uzun bir yol kat ettik, ancak Sui, bizi yeni başlayanlar, tüketiciler ve yaratıcılar olarak bir sonraki merkeziyetsizlik düzeyine götürecek gibi görünüyor, çünkü basit NFT madenciliğinin ötesine geçiyor. Özellikle SoWork için, eski blok zinciri teknolojisi ile mümkün olmayan, müşterilerimize şekillendirilebilir, değiştirilebilir NFT’lerin hızlı, verimli, uygun maliyetli basımını sağlamak için Sui kullanıyoruz. En sevdiğimiz kullanım örneklerinden biri, iş yeri müşterilerimizin çalışanlarını değişken NFT’ler aracılığıyla eğlenceli ve etkileşimli bir şekilde ödüllendirmesine olanak tanıyan ‘Teammate Awards’ özelliği.”

Sui’nin arkasındaki ekip hakkında daha fazla bilgi edinmek için Twitter’da Mysten Labs’ı takip edin ve Discord grubuna katılın.

SUI HAKKINDA

Sui, yaratıcıların ve geliştiricilerin kriptoda, milyar kullanıcıya hitap eden deneyimler oluşturmasını sağlamak için sıfırdan tasarlanmış ilk Katman blok zinciridir. Mysten Labs tarafından geliştirilen Sui, düşük maliyetle rakipsiz hız ile çok çeşitli dApp geliştirmeyi desteklemek için yatay olarak ölçeklenebilir. Türünün ilk örneği olan platform, kullanıcılara yüksek verim, anında çözümleme hızları, zengin zincir üstü varlıklar ve kullanıcı dostu web3 deneyimleri ile genel amaçlı bir blok zinciri getiriyor.

Daha fazla bilgi için: sui.io

MYSTEN LABS HAKKINDA

Mysten Labs, önde gelen dağıtık sistemleri, programlama dillerini geliştiren kriptografi uzmanlarından aynı zamanda Meta’s Novi Research kurucularından, Diem blok zinciri ve Move programlama dilinin geliştirilmesine katkıda bulunan uzmanlardan oluşuyor. Mysten Labs’ın misyonu, Web3 için temel altyapı oluşturmaktır. Ağlarında adım adım iyileştirmeler yapmak için önemli ekosistem oyuncularıyla ortaklık yapıyoruz.

Daha fazla bilgi için: https://mystenlabs.com

PALO ALTO, CA, 22 Mart 2022 (GLOBE NEWSWIRE)

Kaynak: Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

--

--

GateOmega

Gate Omega is a new start-up company based in Turkey. We are a team of 6 and currently focusing on disruptive and innovative crypto projects .