Solana’nın önde gelen “Likit Stake Protokolü” : Marinade

GateOmega
6 min readAug 10, 2022

--

2 Ağustos 2022 itibariyle, Marinade’nin likit stake uygulaması Solana ağındaki 1. yılını kutluyor.

Marinade, Solana ve kripto ekosisteminde çok fazla ilerleme kaydedildi. Marinade, mSOL likit stake tokenı aracılığıyla Solana DeFi’ler arasında TVL bazında 1. sırayı elde etmekle kalmadı, aynı zamanda bir DAO yönetişim belirteci olan MNDE’yi ve Marinade Chefs NFT Limited Edition koleksiyonunu piyasaya sürdü. MNDE ve Tribeca yönetişimi ile birleştirilen Chef NFT’leri, merkezi olmayan, etkin ve performanslı bir Solana ile gerçek Web3 topluluğunu mümkün kıldı.

NFT topluluklarının yükselişi, Solana DeFi protokollerinin çoğalması ve güçlü Web3 geliştirici toplulukları sayesinde geçtiğimiz yıl inanılmaz bir genişleme gerçekleşti. Bu yükseliş ışığında Marinade’i yeniden tanıtmak için harika bir zaman gibi görünüyor. mSOL aracılığıyla bir stake havuzu olarak başlayan oluşum, çok daha fazlasına dönüşüyor.

mSOL likit stake, Solana’yı sonsuza dek nasıl değiştirdi?

Solana, 1. katman POS blokzinciridir, tokenı SOL’dur ve bu token validatörlerin oluşturduğu global bir ağda stake edilebilir. Buna karşılık, bu validatörler saniyede binlerce işlem için fikir birliği sağlar. (Aslında, Solana saniyede 60.000 işlem gerçekleştirmeyi hedefliyor!)

Solana Vakfı, 1.900'den fazla doğrulayıcının Solana’da yer almasını sağladı ve Nakamoto Katsayısı 30'a yükseldi. (Nakamoto Coefficient: Bir PoS ağının sansür direncini ölçmek için kullanılan ölçüm.)

Stake, Solana’nın blokzincirini güvenilir ve sansüre dirençli hale getirir. Ancak stake aynı zamanda ödüllendiricidir. Doğrulayıcılar(validatörler), hizmetlerinden dolayı SOL emisyonları kazanır ve bu ödüllerin bir kısmını pay sahiplerine dağıtırlar.

Ama sorun şu: SOL, Solana’nın para birimi. NFT’ler ve diğer ürünler bunun içinde fiyatlandırılır. Ancak SOL tokenlar bir doğrulayıcıda kilitliyse SOL’u kullanamazsınız.

Likit Stake’e Giriş: Solana’da öncülüğü Marinade tarafından yapılan likit stake, SOL tokenlarınızı kilitlemeden validatör havuzu aracılığıyla stake etme işlevine olanak tanır. SOL’u Marinade’ye yatırmak, karşılığında kullanıcıya, paylaştırılmış SOL’un teminatlı, likit bir versiyonu olan mSOL verir. mSOL’un değeri, Marinade Stake Havuzu’nun ödüllerinden SOL fiyatına karşı tahakkuk eder.

mSOL’u SOL ile değiştirdiğinizde, yaklaşık %6'lık bir getiri bekleyebilirsiniz. Ancak stake havuzu ödüllerinden daha fazlasını kazanabilirsiniz, çünkü stakeleriniz kilitsiz ve ekosistemde kullanılabilir durumda.. Örneğin, Hubble’da teminat olarak kullanabilir veya Solend’e ödünç verebilirsiniz, Orca veya Raydium veya diğerlerinde likidite sağlayabilir veya Friktion’da kullanabilirsiniz .

Ne yaparsanız yapın, SOL tokenlarınız, DeFi kazancınıza ek olarak Marinade stake hesabı aracılığıyla değer kazanır.

Blockworks Research , 2022'deki raporunda “Marinade, Solana DeFi’nin Temel katmanıdır” diye yazdı. Bu, ekosistemdeki mSOL’un kullanım durumuna bakmanın harika bir yolu. Bir kullanıcının Solana genelinde DeFi’de SOL tokenlarıyla yaptığı hemen hemen her şey mSOL ile yapılabilir — ve bunu yapmak ekosistem için daha iyidir ve sahibi için daha da fazla getiri fırsatının kilidini açar!

Neden sadece STAKE yerine likit STAKE SOL?

1. Toplam likidite : mSOL, stake edilen SOL’un teminatlı bir versiyonudur. MSOL’den önce, tokenlarınızı stake etmek ile DeFi’de kullanmak veya ticaret yapmak arasında seçim yapmanız gerekiyordu. Marinade, Solana DeFi-Stake’i mükemmelleştirdi!

2. Riski dağıtın: Validatörler çevrimdışı olabilir veya uzun süreli ceza alabilir. Bu olduğunda, o doğrulayıcıya stake edenler ödül kazanmaz. Örneğin, Mayıs ayında, Dokia Capital doğrulayıcısını kapattı ve 30'dan günden fazla, 900.000'den fazla SOL kilitli kaldı ve ödül kazanamadı. Bu aşırı bir durum. Diğer durumlarda, bir doğrulayıcı birkaç gün boyunca kapalı olabilir. Veya komisyonlarını değiştirebilir ve stakerlara daha az ödül verebilirler. Marinade gibi bir stake havuzu ile, SOL tokenlarınızı performans göstermeyen doğrulayıcılardan alabilir ve bunu yapanlara yönlendirebilir, böylece rekabetçi bir APY sağlayabilrisiniz.

3. Beklemek yok : Bireysel bir validatöre stake yaptığınızda, ödül kazanmaya başlamak için bir sonraki Solana dönemini(epoch) beklemeniz gerekir. Ardından, bu tokenları geri almak için de dönemin sonunu (genellikle 48–72 saat) beklemeniz gerekir. Öte yandan mSOL, kullanıcı için anında değer kazanmaya başlar ve Marinade’den istendiği an çekilebilir veya Jupiter gibi DEX’lerde 7/24 işlem görebilir.

4. Solana DeFi’yi Destekleyin : DeFi protokollerinin de başarısı artmaya başlamıştır, çünkü kullanıcılar, validatöler ya da DEFI’ler arasında bir seçim yapmak zorunda değillerdir. Likit stake etme, kullanıcı için DeFi fırsatı sağlar ve protokoller içinse TVL’ye katkıda bulunur. | mSOL DeFi entegrasyonlarına ve APY’lere göz atın

Neden mSOL’u Likit Stake Tokenı olarak kullanmalısınız?

1. Denenmiş ve test edilmiş : Marinade, Solana’daki ilk likit stake çözümüdür ve birçok güvenlik denetiminden geçmiştir . 7 milyondan fazla mSOL artık piyasada!

2. Yaygın kabul : Marinade, Solana’da en yaygın olarak kullanılan likit stake tokenidir. Hatta doğrudan Solflare ve Slope gibi cüzdanlardan SOL stake edebilir ve anında mSOL alabilirsiniz. Ve tüm favori DeFi protokolleri bunu kabul ediyor ve daha fazla NFT pazar yeri entegrasyonu da yolda.

3. Toplam varlık likiditesi : mSOL, piyasadaki en fazla arza sahip en bol likit stake tokenidir. Ayrıca FTX ve Kraken gibi merkezi borsalarda da mevcuttur. Daha küçük likit arzına sahip tokenler, belirli senaryolarda aşırı ticaret kaymalarından zarar görebilir. Kısmen Jüpiter ile entegrasyon sayesinde , büyük mSOL takasları bile minimum kaymaya maruz kalır.

4. Ekosisteme fayda sağlar : Tüm stake havuzlarının farklı yetkilendirme stratejileri vardır. Marinade, bugüne kadarki en güvenilir doğrulayıcılara (450'den fazla ve büyüyor) stake yapıyor, ancak aynı zamanda doğrulayıcıların “Üstünlüğünden” her zaman kaçınıyor, bu nedenle hissenizin sansüre daha dayanıklı bir Solana’ya katkıda bulunduğunu biliyorsunuz. Solana’daki diğer stake havuzları, stakelerinizin önemli bir miktarını üst azınlığa devrederek, sansür direncine zarar verir veya daha az doğrulayıcıya veya esas olarak %0 komisyon doğrulayıcıya devreder. Ancak Marinade, rekabetçi komisyonları olan ve performans gösteren bağımsız doğrulayıcıları destekleyecektir. | Marinade’nin yetkilendirme stratejisi hakkında daha fazla bilgi edinin

MNDE yönetimi ve Şef NFT’leri aracılığıyla , STAKE havuzundan Solana’nın en büyük DAO’suna

Solana topluluğunu desteklemek Marinade’nin DNA’sında vardır ve bu doğrulayıcılar, NFT projeleri veya DeFi protokolleri ve toplulukları için de geçerlidir.

Marinade, 2021 baharında Solana x Serum Hackathon’da kuruldu ve Solana Vakfı ve Serum’dan gelen destek parasıyla finanse edildi. Marinade herhangi bir risk sermayesi şirketi veya bir ICO tarafından finanse edilmedi.

Sonuç? TVL bazında Solana’nın en değerli DAO’su haline gelen topluluk odaklı bir proje!

Bugün, Marinade topluluğu kripto OG’lerinden, geliştiricilerinden, doğrulayıcılarından, NFT ve DeFi meraklıları ve acemilerden oluşuyor. Marinade mutfağında herkesin bir evi var. Herkes Marinade Discord kanalına katılabilir. Kullanıcılar resmi olarak DAO’ya katılır ve minimum 1000 MNDE tokenını kilitledikten sonra benzersiz bir Şef NFT’si çıkarabilirler ve gerçek bir “ Governooor ” ve Şef olurlar . Bu, Discord’da yalnızca Şefe özel kanalların kilidini açmakla kalmaz, aynı zamanda yönetim haklarını da etkinleştirir.

Marinade’de DAO Yönetimi

DAO oylaması : Marinade Şefleri , Şef NFT’lerini kullanarak zincir içi oylarıyla Marinade’in geleceğini belirler. Marinade mDAO Forum’u (herkese açık) ziyaret edin ve tartışılan önerileri okuyun ve yorumlayın. Yazar tarafından bir teklif yapıldığında, Şef NFT sahipleri oy kullanır. Oylama genellikle 5–6 gün sürer ve 7 milyon MNDE’lik bir yetersayı karşılaması gerekir.

Token miktarı kilitlendiğinde , Şefin oylardaki ağırlığı belirlediğini unutmayın.DAO’daki herkesin forumdaki yorumlar ve öneriler yoluyla oyları etkileyebileceğini unutmayın. Şimdiye kadarki teklifler, topluluktan gelen geri bildirimler sonucunda oylamaya gönderilmeden önce değiştirildi. Marinade DAO’da her şefin bir sözü vardır!

Validatör Göstergeleri : Şef NFT sahipleri, Marinade hisse havuzunun %10'unu hangi doğrulayıcıların alacağı konusunda söz hakkına sahiptir. Marinade’nin Tribeca Yönetişim sayfası aracılığıyla ölçü ağırlıklarını kullanarak, seçtiğiniz doğrulayıcılara oy verebilirsiniz ve bu ağırlıklar SOL paylarını belirleyecektir.

Likidite Madenciliği Göstergeleri : MNDE token emisyonlarının zaman içindeki ana mekanizması, Marinade tarafından Solana DeFi protokollerine dağıtılan Likidite Madenciliği ödülleridir. Doğrulayıcı göstergelere benzer şekilde, Şef NFT sahipleri, token ödüllerini favori likidite havuzlarına ve protokollerine göndermek için göstergeleri kullanarak haftalık MNDE likidite madenciliği emisyonlarında 1 milyonu nereye göndereceklerini belirler.

Gelin, Marinade’yi deneyin!

Mainnet lansmanından bir yıl sonra, Marinade’de menüde tadılmayı bekleyen çok şey olduğunu görebilirsiniz. Tüm harika kullanıcı deneyimleri, hızlı, ucuz işlemler ve güçlü NFT / oyun topluluğu sayesinde Solana yeni kullanıcılar kazanmaya devam ederken, Marinade Solana’yı herkes için daha performanslı bir ekosistem haline getirmeye yardımcı olmak için orada.

Eğer SOL tokenınız var ise buradan mSOL karşılığında stake yapabilirsiniz!

Marinade Hakkında

Marinade.Finance , Solana üzerine kurulu ilk vesayetsiz likit stake protokolüdür. SOL tokenlerinizi Marinade ile stake edin ve karşılığında merkezi olmayan finansta (DeFi) kullanılabilecek mSOL (“marinated SOL”) tokenlerini alın. mSOL, SOL’un en yaygın şekilde entegre edilmiş teminatlı versiyonudur. mSOL’nin fiyatı, her dönem SOL’a göre artar ve ödüller stake hesabınıza tahakkuk eder.

Marinade’in delegasyon stratejisi, performans, komisyon ve merkezi olmayan dağılıma göre, adil bir formülle otomatik olarak seçilen 400'den fazla doğrulayıcıya stake yolluyor.

Orijinal yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

--

--

GateOmega

Gate Omega is a new start-up company based in Turkey. We are a team of 6 and currently focusing on disruptive and innovative crypto projects .