Lido DAO Hazine Fonu

GateOmega
4 min readJul 16, 2022

--

Lido DAO, kullanıcıların ETH stake etmeleri ve Ethereum ekosisteminin güvenliğine ve istikrarına katkıda bulunmaları için likid bir stake etme çözümü geliştiren bir topluluktur.

Lido’nun Ethereum staking protokolü, merkezi olmayan altyapıyı korurken Lido’nun geliştirilebilirliğini ve istikrarını korumak için bir DAO olarak inşa edilmiştir. Lido DAO, verimliliği ve protokol kararlılığını korumak için önemli parametreleri belirlerken protokol yükseltilebilirliğini koruyarak Lido likid staking protokolünü yönetir. Lido DAO’nun temelini oluşturan LDO tokeni, LDO tutanların Lido’nun özelliklerini daha da geliştirmek için belirli yönetim oylarına katılmalarına izin verir.

Hazine Fonuna Genel Bakış

Halihazırda Lido DAO, DAO’nun yararına belirli amaçlar için kullanılabilecek ~350.000.000 LDO — toplam LDO arzının yaklaşık %35'i — içeren bir hazineye sahiptir.

Lido DAO hazine fonu, lider likit stake çözümü olarak konumumuzu sağlamlaştırmak için Lido protokolünü geliştirmek ve yükseltmek için LDO arzını dağıtmayı planlamıştır. Dağıtılacak tüm LDO’lar Snapshot önerileri ve altındaki oylar sayesinde Research.lido.fi aracılığıyla şeffaf bir şekilde tartışılacak ve dağıtımın olması sağlanacaktır.

LDO tokenleri ve kullanım amacı hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Hazine Fonu Kullanım Örnekleri

Lido DAO hazine fonunun amaçları sabit değildir ve DAO topluluğunun kendisinin önerdiği yöne bağlıdır. Potansiyel amaçlar bir dizi kategoriyi kapsar ve şunları içerir:

  • Sigorta fonu
  • Geliştirme hibeleri / Gitcoin hibeleri
  • Maaşlar ve tazminat
  • Yasal talepler
  • Diğer protokollerle araştırma sorguları
  • Sosyal/pazarlama kampanyaları
  • Protokol ücretleri
  • Likidite madenciliği

Lido DAO hazine cüzdanı buradan izlenebilir.

Sigorta Fonu

“Slashing” durumlarında, kullanıcılar kesinti cezalarına tabi olan fon kayıplarını karşılamak için bir sigorta protokolüne güvenebilirler. Eth2, ağlarının kolayca saldırıya uğramasını önlemenin yanı sıra doğrulayıcıların görevlerini yerine getirmelerini sağlamanın (zincirdeki bir sonraki bloğu önerme ve onaylama) bir yolu olarak “slashing” cezaları uygular.

Ödüller ve cezalar sosyalleştirilir, yani meydana gelen herhangi bir kesinti cezası, her Lido staker için genel ödül oranını düşürür. Lido, sigorta fonunu, kullanıcılara kaybedilen stake edilen fonları geri ödeyebilecek ve böylece herkesin ilan edilen oranlarını almasına izin verecek bir teminat satın almak için kullanabilir.

Lido, stETH ve LDO’yu hazinede satabilir veya bunları doğrudan stake edilen fonların satın alınmasını finanse etmek için harcayabilir.

Katkı Ödülleri

Lido’nun geleceğini garanti altına almak için LDO, protokole yardımcı olan belirli fonlar için ödeme yapmak için kullanılabilir. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse; Lido’ya tam zamanlı ve ara sıra katkıda bulunanlara ödeme yapmak ve denetimler, geliştiriciler/kodlayıcılar, oracle’lar, gelecekteki düğüm operatörleri/doğrulayıcılar, sözleşme dağıtımları için gaz ücretleri, gelecekteki protokol geliştirme için ödeme yapmak vs…

LDO tokenlerinin, Lido’yu daha iyi bir noktaya getirmek için protokolü gerçekten geliştiren ve zorlayanlara ödüllendirme amaçlı verilmesi gerektiğine inanıyoruz, bu da geliştiricilerin inşa etmeye yardımcı oldukları şeylerde söz sahibi olmalarına izin veriyor. Bu şu şekillerde gerçekleşebilir: kodlama, akıllı sözleşme hatalarını bulma, Lido için faydalı olan yeni programlar geliştirme (örn. gösterge tabloları) ve liste uzayıp gidiyor.

LDO, belirli iş türüne, değer uyumuna ve aktarılan miktara göre belirlenerek, kilidi açılmış veya kazanılmış olarak sağlanabilir. Diğer taraf LDO’yu kabul etmezse (örneğin bazı denetim firmaları için durum böyledir), DAO bu masrafları finanse etmek için LDO’yu satabilir.

Katkılar ayrıca Lido stake ekosistemine eklenen teknik veya dokümantasyon katkıları için Gitcoin hibelerini de içerir.

Araştırma Çalışmaları

Kullanıcıların, Lido ile likit staking’in uygulanabileceği diğer protokolleri veya zincirleri araştırmaları teşvik edilir. Kullanıcının entegrasyonun kullanım durumlarını ve iki varlığın birbirleriyle nasıl çalışabileceğini açıklayabileceği forumlarda ayrıntılı bir çalışma paylaşılabilir.

Araştırmacıların bulgularını ilgili protokol veya zincirle ilgili bilgilerle birlikte yayınlamaları beklenmektedir. Bu çalışmanın mutlaka DeFi’ye özel olması gerekmez ve zincirler arası protokollere de genişleyebilir.

Sosyal pazarlama kampanyaları

Hazinedeki LDO’nun bir kısmı sosyal pazarlama kampanyalarına tahsis edilebilir.

Bu, protokol için farkındalığı yaymak ve bilgisiz olanlara Lido’nun hedefleri ve gelecekteki beklentileri hakkında bilgi vermek içindir. Etkileşimli testler, ödüllü yarışmalar, yarışmalar ve daha fazlası gibi çeşitli sosyal pazarlama kampanyaları oluşturulabilir.

Farkındalık kazanmak için olası bir sosyal pazarlama kampanyasına bir örnek, kullanıcıların protokol hakkında bilgi edindiği ve ardından ödül kazanmak için son zamanlarda öğrendikleri şeylerle ilgili bir anketi yanıtladığı CoinMarketCap’tir.

Protokol ücretleri

Protokol ücretleri, yönetimde oy kullanan LDO token sahiplerine yönlendirilmek üzere Lido hazinesinden çekilebilir. Bu, adil ve transparen bilgiler yoluyla Lido’nun gelecekteki gelişimini sağlamaya yardımcı olmak için kullanıcıları aktif olarak oy kullanmaya ve yönetime katılmaya teşvik etmektir.

Şu anda olduğu gibi, stETH yeniden temellerinden alınan ücretler hazine ve düğüm operatörleri/doğrulayıcıları arasında bölünür. Bu mekanizmayı açıklayan bir teklifin yanı sıra uygulamayı planladığı belirli ayrıntıların bir açıklaması (yalnızca Lido hazinesinden alınan ücretlerin bir kısmı) burada bulunabilir.

Likidite madenciliği etkinlikleri

Desteklenen likidite madenciliği havuzlarına likidite sağlayan kullanıcılar, hazineden tahsis edilen LDO’nun yanı sıra DEX’in yerel tokenleri ile ödüllendirilebilir.

Likidite madenciliği etkinlikleri, stETH’nin likiditesini teşvik etmeye yardımcı olur. Bu, stETH’nin likit yönünün sağlanmasına yardımcı olur ve bir borsada serbestçe değiş tokuş edilmesine/aktarılmasına ve takas edilmesine izin verir. Likidite sağlayıcıları, stETH ve ETH arasındaki ilişki nedeniyle bir miktar daha düşük kalıcı kayıp (bknz. impermanent loss) seviyesini korurken ticaret ücretlerinden de yararlanır.

Geçmiş likidite madenciliği olaylarına bir örnekler:

İleriye Doğru…

Bu teşvikler, protokolün güçlendirilmesine yardımcı olacak ve protokolün gelecekte protokolü küçültebilecek değişikliklere veya engellere uyum sağlayacak şekilde geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Bu gelişmeler, benzersiz protokol yenilikleri, diğer taraflarla gelecekteki protokol entegrasyonları, zincirler arası likit stake etme olasılıkları veya kripto para birimi kullanıcılarının yaygın olarak benimsenmesi ile görünür hale gelebilir.

Lido DAO hazine fonunun nasıl tahsis edileceğine ilişkin öneri veya önerileriniz için lütfen research.lido.fi. adresini kullanarak bir teklif gönderin.

Bu yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

--

--

GateOmega

Gate Omega is a new start-up company based in Turkey. We are a team of 6 and currently focusing on disruptive and innovative crypto projects .